Den senaste veckan har jag sett om Downton Abbey säsong 3 och det julavsnitt som följde för att fräscha upp minnet, därefter osedda säsong 4 och dess julavsnitt, för att i går komma ikapp helt hemma hos Lena, där vi såg avsnitt 1 och 2 av just nu SVT-sända säsong 5 (som också går i engelsk TV med två avsnitts försprång). Självklart tittade vi också på TV-cirkeln, det korta nördprogram som visas direkt efter veckans Downton Abbey-avsnitt, med analyser, spekulationer, åsikter och känslor kring intriger och figurer.
Och så nu i kväll avsnitt 3, varpå jag twittrade loss med hashtagen #tvcirkeln tillsammans med för mig okända människor samt TV-cirkelns programledare Johanna Koljonen. Antalet aktiva personer var precis lagom för att det varken skulle bli stiltje eller kaos, jag tror att alla som ville fick komma in i värmen och vara delaktiga i små trådar – vem ska Mary gifta sig med? Vem tog Mr Green av daga? Och hur mår Edith egentligen?
Haha du twittrar också om Downton. Då ses vi till nästa julspecial om det blir någon TV-cirkel. 😀
Visst blir det TV-cirkel, det har jag kollat i tablån! 🙂 Risken finns att jag prioriterar släkt och julfirande just julspecialkvällen, men vi ses säkert på Twitter i DA-sammanhang! Sandra/Theomis
Hurra! Jo, familjen brukar prioriteras till jul. 🙂