CXLVIII Grillkväll med förhinder

Det började dåligt och slutade hejdlöst bra. I morse släpade jag med mig en rosa grillhink, grillmat, tändvätska och andra grillgrejer på tunnelbanan till jobbet inför avslutningssamlingen för både min nuvarande och min före detta hemgrupp i Vasaparken. Jag fick visserligen Sofias sms redan tidigare på morgonen om eventuellt eldningsförbud, men höll hoppet uppe. Men nej, man fick inte grilla i parken, och knappt hade jag hunnit konstatera det förrän vädret slog om och det började regna. Ny plan – min innergård, med lägenheten som inomhusalternativ. Bara att baxa hem allt igen.

Men lagom till kvällen var det vackra vädret tillbaka, och folk började droppa in i mitt hus. På gården stod en gigantisk övertäckt grill som jag varken kan minnas att jag sett eller hört talas om, och jag utgick ifrån att det var någon boende i huset som ägde den. Men medan jag var uppe en sväng i lägenheten började grillningsgänget prata med en man på en balkong högt upp. Han sa att grillen tillhörde föreningen och var fri att använda. Perfekt! Grillhink och kol ställdes bort, bara att vrida på gasen och köra igång.

Det kan bli fler sommarkvällar där nere på gården … Och det lät som att flera var intresserade av att göra mig sällskap.

Lämna en kommentar