CXX Fotofredag

Det blev fredagskväll på Fotografiska den här veckan också. Jag kom redan vid fyra för att gå på visningen av de tre stora utställningarna, som jag alltså såg ganska grundligt förra veckan och nu känner mig väldigt insatt i. När Sofia kom efter jobbet åt vi varsin sallad uppe i caféet, där DJ:andet precis drog igång, tog sedan en tur bland bilderna, som jag kunde berätta om med mina nyvunna kunskaper, och gick också in i delen där en lång rad fotografer från Sverige och världen hade portfoliovisning just i kväll. Det var välbesökt och trevligt upplagt, med långa bord med lösa bilder, bilder i pärmar och bilder i böcker. Och så upp till caféet igen, eftersom vi inte kunde motstå fikakonceptet sju sorters kakor.

Den uppmärksamhet Fotografiska fått under sitt första år är välförtjänt om man frågar mig. Dels fyller det uppenbarligen en lucka i Stockholms kulturutbud och dels är hela museet så väl genomfört, dess utställningar förstås, men också själva lokalerna, precis lagom dunkla, med lagom sviktande golv, där klackar inte smäller, och vilsamma ytor i smarta labyrinter som bildar rum i rummen. Butiken är bra, med böcker, tidskrifter, planscher, mängder av vykort och en del prylar med Fotografiska-loggan, även om det kanske inte är en museibutik med wowfaktor, och caféet är klart över medel, med bra utbud, sedan nyligen även lunch som jag visserligen inte testat, och fantastisk utsikt. Minus för småkaotiskt möblemang med plastiga stolar och pallar, om man inte har turen att få plats på någon av de olika stoppade sittmöblerna. Föreläsningarna och kurserna kan jag inte säga något om, för priserna har haft en lite för avskräckande effekt.

Enligt uppgift var det här den sista after work-fredagen för säsongen, och nu tror jag också att jag kommer att vänta på minst en ny utställning innan jag kommer och viftar med mitt årskort igen.

Lämna en kommentar